• 1

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

1 komentarz

Sprzedaż samochodu to często proces długi i wymagający wiele cierpliwości. Polega nie tylko na przygotowaniu ogłoszenia i zdjęć auta, ale i długim i żmudnym pokazywaniu pojazdu potencjalnym klientom oraz odpowiadaniu na setki pytać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż auta do skupu, która jest zdecydowanie najprostszą i najszybszą metodą spieniężenia swojego starego pojazdu.

Skup aut – błyskawiczna sprzedaż auta

Polski rynek motoryzacyjny jest niezwykle nasycony, dlatego sprzedaż auta, szczególnie uszkodzonego jest niezwykle trudna. Z tego powodu w naszym kraju powstaje coraz więcej firm zajmujących się skupem pojazdów od ręki. Transakcje tego typu są dodatkowo niezwykle bezpieczne, bowiem przebiegają wraz z podpisaniem pełnoprawnej umowy kupna – sprzedaży na rachunek firmy. W ten sposób transakcja przebiega identycznie jak w przypadku sprzedaży auta osobie prywatnej.  Płatność za zakup pojazdu, odbywa się niemal natychmiastowo przelewem lub gotówką do ręki, w zależności od tego, jaki status posiada auto. Samochody firmowe sprzedawane są na podstawie faktury VAT, a płatność dokonywana jest na konto. W przypadku pojazdów prywatnych właściciel sam wybiera dogodny sposób wypłaty środków

Sprzedaż samochodu formalności - jakie dokumenty przy sprzedaży auta są niezbędne? 

Decydując się na sprzedaż samochodu prywatnego do skupu, przy sprzedaży może być obecny właściciel lub też osoba z podpisanym pełnomocnictwem. Wzór tego dokumentu, możesz pobrać z następującej strony https://lexpublica.pl/pelnomocnictwo-do-sprzedazy-pojazdu/, gdzie zamieszczono plik PDF. możliwy do pobrania. Oprócz tego sprzedający, powinien posiadać przy sobie następujące dokumenty potrzebne do sprzedaży samochodu:

 • dowód rejestracyjny auta,

 • karta pojazdu,

 • inne dokumenty samochodu.

W przypadku sprzedaży auta firmowego, które dopiero co zostało wykupione z leasingu proces wygląda trochę inaczej a sprzedający musi posiadać następujące dokumenty:

 • oryginalną fakturę wykupu auta z leasingu,
 • dokumenty poświadczające zakończenie leasingu.
 • potwierdzenia przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu.
 • inne dokumenty z firmy leasingowej.

Oprócz tego w obu przypadkach należy dostarczyć do skupu dowód rejestracyjny, polisę OC oraz komplet kluczy do auta. Dobrym zwyczajem jest również przekazanie do skupu książeczki serwisowej samochodu z informacjami dotyczącymi dokonanych napraw i prac serwisowych oraz kopie faktur za wykonane naprawy i zakupione części samochodowe.

Jak wygląda procedura sprzedaży auta w skupie?

Sama procedura sprzedaży auta w skupie jest niezwykle prosta i bardzo szybka. Po zgłoszeniu się do firmy otrzymamy formularz sprzedaży, w którym należy umieścić najistotniejsze informacje dotyczące auta oraz jego zdjęcie. Etap ten może odbyć się stacjonarnie lub online. Po otrzymaniu do nas formularza, skup wstępnie wyceni pojazd a po przystaniu na wstępną propozycję, pracownicy firmy przyjadą na dokładne oględziny auta lub poproszą o przywiezienie pojazdu na plac skupu. Po oględzinach firma przedstawia ostateczną cenę za pojazd, na którą sprzedający może się zgodzić lub przystąpić do negocjacji. Ostatnim etapem jest podpisanie stosownych umów i wypłata należności. P

Zalety i przewaga korzyści w przypadku sprzedaży auta do skupu

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodu firmie skupującej, decyzja ta wiąże się z szeregiem zalet i korzyści. Pierwsza z nich jest ogromna wygoda. Nie musimy zbytnio martwic się o wygląd auta i dokonywać tych wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych jak mycie, czyszczenie, polerowanie czy nabłyszczanie pojazdu. Nie trzeba również martwić się wykonywaniem szybkich napraw, tylko po to by potencjalny klient nie przyczepił się do stanu pojazdu.

Podejmując się transakcji z uczciwym skupem o odpowiedniej renomie, możemy liczyć na szybką akceptację pojazdu w każdym stanie technicznym a przede wszystkim uczciwą wycenę bez usilnego zbijania ceny. Cała transakcja jest niezwykle krótka i na pewno oszczędzi nam wiele nerwów w porównaniu z wybrednymi i bardzo niezdecydowanymi „oglądaczami”, którzy odwiedzaliby nas przy samodzielnej sprzedaży. Dodatkowo wypłata należności jest praktycznie błyskawiczna, dlatego sprzedaż auta do skupu to rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy potrzebują natychmiastowego zastrzyku gotówki.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Olek · 3 miesięcy temu
  Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł