• 1

Rok 2023 - ceny aut używanych: Aktualne formalności przy sprzedaży samochodu

Rok 2023 przyniósł nam kolejny spadek cen na rynku pojazdów używanych. Według danych z kwietnia dotyczących sprzedaży samochodów w komisach, u dealerów aut używanych oraz na stronach internetowych zanotowano spadek mediany cen z 30 900 zł na 28 900 zł i to jedynie w przeciągu miesiąca. Co to oznacza dla sprzedających? Jakie ceny panują obecnie na rynku i jakie auta sprzedaje się najczęściej? O tym oraz o formalnościach niezbędnych do spełnienia przy sprzedaży auta dowiesz się czytając dalszą część tekstu.

Sprzedaż aut używanych w kwietniu 2023 rokuAktualne ceny samochodów i formalności sprzedaży

Dane zebrane w kwietniu 2023 roku pokazują nam, że najpopularniejszym modelem samochodu wystawianym na sprzedaż jest Opel Astra (6 032 oferty). Na drugim miejscu uplasowało się Audi A4 (5 103 oferty), z kolei na trzecim BMW 3 (4 581 ofert). Na dalszych pozycjach znalazły się kolejno: Volkswagen Golf i Passat, Ford Focus, Skoda Octavia, BMW 5, Audi A6 oraz Audi A3.

Sprawdzono również kilka innych, równie istotnych aspektów dotyczących sprzedaży aut używanych, z których wynika, że:

  • większa liczba ofert dotyczyła aut z silnikiem diesla (106 647 pojazdów przy 90 157 autach z silnikiem benzynowym);
  • mediana ceny auta używanego wyniosła 28 900 zł;
  • mediana rocznika produkcji auta to 12,4 lat;
  • mediana przebiegu pojazdu to 185 602 km;
  • najwięcej ofert sprzedaży dotyczy woj. mazowieckiego (40 449 pojazdów), a najmniej woj. opolskim (tylko 3 535 aut);
  • najdroższe auta pochodzą z woj. mazowieckiego (mediana ceny to 35 900 zł), z kolei najtańsze z woj. zachodniopomorskiego (mediana ceny to 23 000 zł).

Formalności przy sprzedaży samochodu

Formalności przy sprzedaży auta w 2023 roku

Sporządzenie odpowiednio brzmiącej umowy kupna-sprzedaży to bez wątpienia dość istotny aspekt transakcji, ale czy jedyny? Odpowiedź brzmi „NIE”. Jednym z najistotniejszych punktów sprzedaży samochodu jest przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów potwierdzających zakup ubezpieczenia OC oraz zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Należy przy tym pamiętać, że sprzedający ma tylko 14 dni na dopełnienie tej formalności.

Jest to szalenie istotne, bowiem od momentu zgłoszenia wszelkie prawa oraz obowiązki związane z tym ubezpieczeniem przechodzą na nowego właściciela. Wcześniej sprzedawca odpowiada za auto solidarnie z nabywcą. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel może zażądać uregulowania wszelkich składek od obu stron umowy, a w przypadku kolizji lub wypadku również sprzedający może zostać wezwany do składania wyjaśnień.

Zgłaszając fakt sprzedaży auta ubezpieczycielowi należy podać następujące informacje:

  • data sprzedaży pojazdu,
  • dane auta,
  • dane sprzedawcy oraz nabywcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL).

Do wniosku warto dołączyć również skan umowy kupna-sprzedaży.

Sprzedaj swój samochód! - Skup AUTO-BART