• 1

Youngtimer - co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

1 komentarz

Rynek samochodów klasycznych staje się w ostatnim czasie niezwykle popularny. Na drogach i w garażach pojawia się coraz więcej odrestaurowanych pojazdów, a ogłoszenia dotyczące sprzedaży osiągają zawrotne ceny. Wśród tego typu aut wyróżnić można dwa rodzaje: oldtimery i youngtimery. Pierwsze z nich to najstarsze modele samochodów, liczące sobie przynajmniej 25 lat. Często są to jednak egzemplarze tak stare, że są to jedynie pojazdy kolekcjonerskie. Ciekawszą alternatywą, która pozwala na swobodne przemieszczanie się samochodowym klasykiem to tzw. youngtimery. Jednak, jakie pojazdy zaliczamy do tej grupy i czy ich zakup naprawdę jest opłacalny?

Youngtimer - BMW E30

Co to jest youngtimer?

Youngtimer to samochodowy klasyk, który dawno już przekroczył przysłowiową pełnoletniość. Kwestią sporną pozostaje konkretny wiek, który pozwalałby jednoznacznie określić przedział rocznikowy, definiujący te klasyki. Większość pasjonatów motoryzacji skłania się ku granicy minimum 20 – 25 lat, jednak nie brakuje i takich, którzy do grona youngtimerów zaliczają auta powstałe w latach 60- tych oraz 70-tych.

Youngtimery różnią się zdecydowanie od współczesnych modeli samochodów, głównie pod względem zaawansowania technologii i wyposażenia. Są one zdecydowanie prostsze i z reguły nie posiadają nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także elektroniki, co odróżnia je od dzisiejszych samochodów. Nie jest to jednak żaden problem dla miłośników tego typu aut, którzy podkreślają szereg zalet youngtimerów.

Zalety youngtimerów

Youngtimery, mimo iż stosunkowo stare i na pewno niezbyt zaawansowane technologicznie są przede wszystkim dużo mniej awaryjne niż najnowsze modele aut. Dzieje się tak z uwagi na to, że wykorzystywana w nich technologia jest stosunkowo prosta, a elektronika tak podstawowa, że w tego typu autach po prostu nie ma się co psuć. Dodatkowo materiały dawniej wykorzystywane do budowy pojazdów zaliczały się zazwyczaj do wysokiej jakości tworzywa, co sprawiało, że auta były praktycznie bezawaryjne. Reguła ta dotyczy zwłaszcza samochodów zaliczających się do tak zwanego segmentu premium.

Niezwykle miękkie zawieszenie

Kolejną zaletą youngtimerów jest ich wręcz legendarny komfort jazdy, spowodowany typową dla starszych modeli konstrukcją. Jej podstawą było zazwyczaj niezwykle miękkie zawieszenie, niespotykane w najnowszych modelach samochodów. Dzięki temu klasyki te są wprost idealne do dłuższych podróży.

Unikalny wygląd samochodu

Posiadanie youngtimera wiąże się również z pewna unikalnością i oryginalnością. W końcu żaden pojazd nie jest wieczny, dlatego też na rynku coraz mniej jest pewnych modeli samochodów, szczególnie tych z lat 70-tych i starszych. Dlatego youngtimer z pewnością będzie się wyróżniał, wśród samochodów, pozostawionych na sklepowym parkingu.

Dynamiczna jazda

Youngtimery są również dużo bardziej dynamiczne niż nowoczesne modele aut. Dzieje się tak, ponieważ ich konstrukcja jest zdecydowanie lżejsza przy równoczesnym zastosowaniu dobrej jakości silników. Wszystko to sprawia, że owe klasyki posiadają często iście sportowe zacięcie, które docenią wszyscy fani szybkiej jazdy.

Prosta budowa samochodu

Zaletą, która przemawia głównie do pasjonatów mechaniki będzie również prosta budowa youngtimerów. Wiele osób zakochanych w tego typu autach podkreśla, że do ich naprawy nie potrzeba zaawansowanej wiedzy z dziedziny elektroniki ani kufra pełnego najróżniejszych narzędzi.

Youngtimer - Mercedes W123

Gdzie szukać youngtimerów?

Zakup youngtimera w dobrym i bardzo dobrym stanie nie jest sprawa łatwą. Szczęśliwcom udaje się natrafić na wymarzone klasyki, przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne. Są to jednak sytuacje jednostkowe. Dobrym źródłem informacji na temat rynku tego typu aut są fora internetowe dla fanów motoryzacyjnych perełek. Prowadzona tam wymiana doświadczeń oraz przekazywanie sobie informacji o znajdujących się w okolicy ciekawych modelach samochodów, pozwala czasem wychwycić ciekawsze pojazdy, jednak trzeba przy tym liczyć na dużą ilość szczęścia. Równie dobrym rozwiązaniem, głównie dla osób dysponujących sporymi środkami, jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych w szukaniu youngtimerów specjalistów. Osoby takie wyszukują oferty na zagranicznych portalach, a następnie sprowadzają do Polski tego rodzaju pojazdy, by sprzedać je na naszym rynku.

Dlaczego youngtimery z wiekiem stają się coraz droższe?

Zasada polegająca na stopniowym obniżaniu się ceny auta wraz z jego wiekiem nie działa w przypadku youngtimerów. Samochody te, wręcz drożeją z każdym dniem ich eksploatacji, a egzemplarze, które przekroczą 25 lat, stopniowo zwiększają swoją wartość, by często podwoić ją w stosunkowo krótkim czasie. Zasada ta dotyczy zazwyczaj starych modeli takich marek jak Mercedes oraz BMW, które są jednymi z najczęściej wyszukiwanych aut na serwisach aukcyjnych i forach motoryzacyjnych.

Co ciekawe, na zakupie youngtimera można zarobić i to niemało. Szacuje się, że cena zabytkowych aut może wzrosnąć w trakcie dekady o nawet 450%, co oznacza kilkunastostopniowy wzrost w skali jednego roku. Jest to duży zysk nawet przy początkowym wydatku kilkunastu tysięcy złotych. Zakup youngtimera może się więc okazać nie tylko przyjemnością ale i bardzo dobrą lokatą środków. Oczywiście należy się liczyć z dużymi wydatkami na początku naszej przygody ze starym autem. Koszt zakupu najpopularniejszych i najciekawszych modeli to nawet 40 - 50 tysięcy złotych, do których dochodzi oczywiście kwota wydana na renowację pojazdu. Jednakże porównując tę cenę z zyskiem jaki możemy osiągnąć za kilka lat, wydaje się, że jest to opłacalny interes.

Skup Youngtimerów Trójmiasto Tel: 505 770 999

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Karol · 3 miesięcy temu
    Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł