Skup samochodów woj. pomorskie
✓ Gotówka od ręki
✓ Darmowy dojazd
✓ Najlepsze ceny
Nasz skup aut działa od 2003 roku!
Sprzedaż auta - jakie dokumenty należy przygotować?
Każdy, kto jest stroną umowy kupna-sprzedaży samochodu, powinien zachować należytą staranność i dopełnić wymaganych przez odpowiednie przepisy formalności. W naszym artykule omówimy najważniejsze z nich. Odpowiemy również na pytanie: jakie dokumenty przy sprzedaży auta są zwykle niezbędne?
Sprzedaż samochodu — dokumenty, które należy mieć przy sobie podczas zawierania transakcji
Podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży samochodu osoba fizyczna powinna okazać nabywcy:
- własny dowód osobisty,
- dowód rejestracyjny auta,
- polisę ubezpieczenia OC.
Wśród umożliwiających sprzedaż samochodu dokumentów wymienia się również często potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo do zawarcia transakcji, zwykle jest ono jednak potrzebne tylko wówczas, gdy osoba, podpisująca umowę kupna-sprzedaży auta, nie jest jego jedynym właścicielem.
Jakie dokumenty przy sprzedaży auta powinien okazać przedstawiciel osoby prawnej?
Związane ze sprzedażą auta formalności są jeszcze bardziej rozbudowane, jeżeli zbywcą jest firma. Jej przedstawiciel powinien — oprócz dokumentów wymienionych wcześniej — okazać kontrahentowi m.in.:
- potwierdzenie rejestracji podmiotu jako podatnika VAT;
- wyciąg z KRS lub CEIDG.
Niezbędne będzie też przedłożenie potwierdzonego notarialnie pełnomocnictwa oraz wystawienie nabywcy faktury za pojazd.
Sprzedaż samochodu — formalności. Co powinna zawierać umowa?
Do najważniejszych w całym procesie sprzedaży auta formalności należy spisanie umowy kupna-sprzedaży. Powinna ona zawierać:
- dane, umożliwiające jednoznaczną identyfikację stron transakcji oraz jej przedmiotu;
- informacje o przebiegu pojazdu, jego wadach i ewentualnych uszkodzeniach (np. wgnieceniach, zarysowaniach);
- spis przedmiotów przekazywanych nowemu właścicielowi wraz z autem oraz informacje o wręczanych mu przy sprzedaży samochodu dokumentach.
Bardzo często znajduje się w niej również klauzula, mówiąca o zapoznaniu się nabywcy ze stanem technicznym pojazdu — ogranicza to ryzyko pojawienia się roszczeń związanych z rękojmią.
Jakie dokumenty przy sprzedaży auta należy przekazać nabywcy?
Zbywca pojazdu musi przekazać kupującemu samochód:
- dowód rejestracyjny (potwierdza on wykonanie badań technicznych i określa termin następnych, jest też niezbędny dla przeprowadzenia ponownej rejestracji auta w odpowiednim wydziale komunikacji);
- polisę OC i potwierdzenie opłacenia ostatniej składki (umożliwiają one dopełnienie formalności u ubezpieczyciela);
- homologacji butli gazowej (o ile oczywiście pojazd posiada taką instalację).
Nowy właściciel powinien również otrzymać tablice rejestracyjne oraz kluczyki. Od września 2022 roku nie są natomiast wydawane karty pojazdu, kierowcy nie mają też obowiązku wożenia ich ze sobą — w związku z tym przy sprzedaży samochodu dokumenty te nie muszą być przekazywane (ich oddanie w ręce nowego właściciela jest jednak w dalszym ciągu często praktykowane).
Sprzedaż samochodu — formalności po podpisaniu umowy
Podpisanie umowy i wręczenie kupującemu dokumentów to jeszcze nie koniec związanych ze sprzedażą auta formalności. Po wykonaniu tych czynności nabywca musi:
- przerejestrować samochód (powinien tego dokonać w ciągu 30 dni od momentu finalizacji transakcji);
- opłacić podatek PCC (ma na to 14 dni od zawarcia umowy).
Z kolei zbywca auta powinien — również w terminie 14 dni — powiadomić dotychczasowego ubezpieczyciela pojazdu o zmianie właściciela.
Problemy w dopełnieniu wymaganych przy sprzedaży samochodu formalności — co robić?
Niestety, niekiedy obowiązujące przy sprzedaży samochodu formalności nie mogą zostać dopełnione. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są zaległości w składkach ubezpieczeniowych.
Na szczęście dla skupów aut — takich jak nasz — nie jest to problemem: chętnie nabywamy pojazdy z nieważnym OC i bez aktualnych badań technicznych. Służymy też radą i pomocą na każdym etapie transakcji. Jeżeli masz więc jakikolwiek kłopot z przebrnięciem przez związane ze sprzedażą auta formalności — po prostu skontaktuj się z nami!