• 1

Jak sprzedać uszkodzone auto? Kompleksowy poradnik

Dodaj komentarz

W toku eksploatacji każdego pojazdu pojawiają się różnego rodzaju uszkodzenia. Mogą być one spowodowane zarówno wypadkiem, jak i zużyciem podzespołów. Niestety, naprawa niesprawnego wozu nie zawsze jest opłacalna — niekiedy bardziej sensownym wyjściem jest zbycie auta. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak sprzedać uszkodzone auto w akceptowalnym z punktu widzenia jego posiadacza czasie i bez niepotrzebnych problemów?

Jak sprzedać uszkodzone auto? Ocena stanu pojazdu kluczem do sukcesu

Wartość samochodu zaczyna spadać natychmiast po tym, jak opuści on drzwi salonu. Można zaobserwować przy tym prawidłowość: im auto jest droższe, tym spadek jego ceny bardziej widoczny. Z dużą jednorazową zmianą wartości wozu należy liczyć się też wówczas, gdy dojdzie do jego poważniejszej awarii lub gdy zostanie on uszkodzony w wypadku. Niekiedy kwota, jaką musielibyśmy w takiej sytuacji wydać na naprawę, przewyższa rzeczywistą wartość samochodu. Stawia to kierowcę przed trudnym dylematem: może on zezłomować wóz lub sprzedać go. Przed podjęciem decyzji w tej sprawie warto zasięgnąć opinii zaufanego mechanika — pomoże on ocenić realną wartość auta i powie nam, jak wyglądają perspektywy znalezienia nabywcy.

Jak sprzedać auto z uszkodzonym silnikiem?

Istnieją trzy podstawowe sposoby zbycia uszkodzonego samochodu:

  • sprzedaż na części;
  • sprzedaż do skupu aut;
  • samodzielne poszukiwanie nabywcy za pośrednictwem portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi.

Każda z tych opcji ma swoje zalety. Sprzedaż na części lub do skupu pozwala na błyskawiczne pozbycie się kłopotu — wóz przestaje być naszą własnością, a my inkasujemy ustaloną sumę. Zwykle cena auta jest w takiej sytuacji nieco niższa od rynkowej, jednak nie musimy troszczyć się m.in. o przygotowanie wozu do transakcji. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż samochodu powypadkowego, musimy uzbroić się w cierpliwość — poszukiwania kupca mogą trochę potrwać. Droga ta nie gwarantuje też nigdy sukcesu.

Jak sprzedać uszkodzony samochód samodzielnie? Przygotowanie wozu do transakcji

Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielną sprzedaż uszkodzonego samochodu, naszym pierwszym krokiem powinno być odpowiednie przygotowanie go do oględzin przez potencjalnych kupców. Należy m.in.:

  • wyczyścić nadwozie i nabłyszczyć karoserię — wóz, mimo kiepskiego stanu technicznego, powinien wyglądać schludnie;
  • wymienić lub naprawić najbardziej rzucające się w oczy i zużyte podzespoły;
  • skompletować dokumentację (niezbędny będzie dowód rejestracyjny i polisa OC, przyda się jednak również książka serwisowa oraz faktury za wcześniejsze naprawy).

Myśląc o tym, jak sprzedać uszkodzony samochód, musimy również pamiętać, że poszukiwanie nabywcy może potrwać wiele tygodni — należy więc odpowiednio dostosować do tego faktu swoje plany, dotyczące np. urlopu. Warto też wcześniej przygotować się do zawarcia umowy. Przydatne może być na przykład poznanie kwestii prawnych, związanych ze sprzedażą aut uszkodzonych.

Jak sprzedać auto po wypadku? Kwestie prawne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca odpowiada za zbywany przedmiot na zasadzie rękojmi. Regulacja ta dotyczy również sprzedaży używanego i uszkodzonego samochodu. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi można jednak wyłączyć, wykazując jasno w umowie kupna-sprzedaży wszystkie usterki auta — dokument ten powinien być więc sporządzony w omawianej sytuacji niezwykle starannie, wszelkie niedopatrzenia mogą mieć bowiem przykre dla zbywcy wozu konsekwencje. Jeżeli samochód okaże się uszkodzony w stopniu większym, niż zostało to zadeklarowane, może nawet dojść do uznania transakcji za niebyłą. Wyszczególnienie wad pojazdu w umowie leży też w interesie nabywcy — dzięki dokładnym zapisom z łatwością udowodni on urzędnikom skarbowym, że nie doszło do celowego zaniżenia ceny auta.

Bezpieczeństwo transakcji w skupie aut

W przypadku sprzedaży samochodu do skupu to nabywca dba o właściwe przygotowanie umowy. Warto jednak pamiętać, by wybierać na kontrahentów sprawdzone firmy, od lat działające na tym rynku — tylko one gwarantują wysoki poziom cen i bezpieczeństwo zawieranych transakcji. Sama płatność odbywa się przy sprzedaży auta do skupu najczęściej gotówką, w chwilę po podpisaniu umowy. Zapłata należności przelewem jest wykonywana:

  • na życzenie sprzedającego;
  • jeżeli transakcja dotyczy wozu firmowego.

W tym ostatnim wypadku rozliczenie sprzedaży samochodu odbywa się na podstawie faktury VAT.

Jak widać osoby, zastanawiające się jak sprzedać uszkodzone auto, mogą skorzystać z wielu różnych rozwiązań. Ostateczny efekt ich starań zależy zarówno od przyjętego podejścia, jak i od starannego przygotowania się do zawarcia takiej transakcji. Na szczęście nawet w sytuacji, gdy samodzielne znalezienie kupca okaże się niemożliwe, posiadacz wozu nie stoi na straconej pozycji — może sprzedać go na części lub skorzystać z oferty skupu aut.

Nadal zastanawiasz się jak sprzedać uszkodzony samochód?
Skorzystaj z oferty naszego skupu aut powypadkowych w woj. pomorskim!

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł