• 1

Jak wygląda sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu?

1 komentarz

Zakup lub sprzedaż auta to wyjątkowe wydarzenie, które wiąże się ze sporą dawką emocji oraz ekscytacją. Należy jednak pamiętać, że nawet transakcja dotycząca używanego samochodu to duża ilość formalności, które należy spełnić, by wszystko odbyło się legalnie i zgodnie z przyjętymi zasadami. Czy brak dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu może być przeszkodą? Czy możliwa jest sprzedaż auta, które nie posiada tych dokumentów? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.

Czy zakup i sprzedaż samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest możliwa?

Umowa kupna sprzedaży samochodu bez dowodu rejestracyjnego - wzór

Dowód rejestracyjny auta to jeden z ważniejszych dokumentów, który pozwala na jego szybką rejestrację oraz identyfikację. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy dowód ulegnie zniszczeniu lub zostanie zgubiony tuż przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Czy w takich przypadkach możliwa jest sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego? Okazuje się, że tak, jednak obie strony transakcji powinny być czujne i ściśle przestrzegać przepisów. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zgłoszenie się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji o wydanie duplikatu. Może to zrobić stary lub nowy właściciel pojazdu.

Innym przypadkiem może być sytuacja, gdy samochód został dopiero co sprowadzony zza granicy i po prostu nie posiada jeszcze polskich dokumentów. Czy wtedy możliwa jest sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego? Oczywiście, że tak, ale należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie po stronie kupującego. Taki samochód powinien posiadać kartę pojazdu, która umożliwi odtworzenie historii auta oraz poprawnie skonstruowana umowę kupna-sprzedaży.

W przeciwnym przypadku nie uda się nam zarejestrować samochodu w urzędzie. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto również wpisać w wyszukiwarkę frazę "umowa kupna-sprzedaży samochody bez dowodu rejestracyjnego wzór: i sprawdzić jak powinien wyglądać taki dokument.

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez karty pojazdu?

Brak karty pojazdu przy zakupie - co zrobić?

Karta pojazdu jest wyjątkowo ważnym dokumentem, zawierającym szczegółowe informacje na temat danego pojazdu. Znajdziemy w niej dane dotyczące numeru identyfikacyjnego, poprzednich właścicieli, specyfikacji technicznej ora ewentualnych zmian w konstrukcji auta. Warto jednak pamiętać, że karty pojazdów wprowadzono w lipcu 1999 roku, dlatego starsze pojazdy mogą jej nie posiadać. A czy istnieje możliwość sprzedaży auta bez karty pojazdu?

Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie wyrobienie karty pojazdu jeszcze przed rozpoczęciem transakcji i podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Jeśli osoba sprzedająca pojazd z jakichś względów nie może tego zrobić, nowy właściciel powinien samodzielnie złożyć taki wniosek, dołączając do niego zaświadczenie z poprzedniego urzędu, w którym zarejestrowany był pojazd. Dokument ten powinien zawierać dane ze zgubionej karty pojazdu oraz oświadczenie o jej zgubieniu. Na tej podstawie będziemy mogli zarejestrować auto. Oznacza to, że brak karty pojazdu przy zakupie nie jest tragedią, jednak nieco utrudnia całą procedurę.

Zapamiętajmy zatem, że brak dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu nie jest przeszkodą do sprzedaży, lub zakupu używanego auta, jednak znacznie utrudnia transakcję. Warto mieć to na uwadze i odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy pojazd posiada wszelkie niezbędne dokumenty.

CHCESZ POZBYĆ SIĘ STAREGO AUTA?
KLIKNIJ I SPRZEDAJ SZYBKO SAMOCHÓD ZA GÓTÓWKĘ — W SKUPIE AUT BART!

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kamil · 2 miesięcy temu
    Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł