• 1

Jak sprawdzić wartość auta? Kompleksowy poradnik dla sprzedających

Dodaj komentarz

W ogłoszeniu o  sprzedaży auta powinniśmy podać jego cenę. Niestety, jej właściwe oszacowanie nie jest zazwyczaj łatwe. W naszym artykule podpowiemy więc, jak sprawdzić wartość samochodu, który chcemy wystawić na sprzedaż.

 Jak sprawdzić wartość auta?

Jak samemu sprawdzić wartość rynkową samochodu?

Cena samochodu, widoczna w naszym anonsie, powinna jak najlepiej odzwierciedlać jego wartość rynkową: jeżeli będzie zbyt niska, poniesiemy stratę, jeżeli zbyt wysoka - możemy mieć problem ze znalezieniem kupca. Osoba, zastanawiająca się jak wycenić samochód, stoi więc przed nie lada wyzwaniem. W sytuacji takiej może ona:

 • skorzystać z usług specjalistycznego portalu;
 • wycenić auto na podstawie danych ubezpieczeniowych;
 • skorzystać z usług eksperta;
 • dokonać oceny wartości samochodu na podstawie samodzielnie przeprowadzonej analizy ofert.

Poniżej postaramy się omówić każdą z tych opcji.

Jak w łatwy sposób można wycenić swoje auto?

Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu w bezpłatnych serwisach internetowych?

Najprostszym sposobem dokonania wyceny auta jest skorzystanie z jednego z bezpłatnych serwisów internetowych, oferujących tego typu usługi  (np. autouncle.pl, darmowa-wycena-aut.pl).  Podają one orientacyjną wartość auta po wprowadzeniu podstawowych danych, takich jak:

 • model i marka,
 • typ silnika,
 • rok produkcji,
 • przebieg. 

Program porównuje te informacje z danymi, zawartymi w bazie cen transakcyjnych, a następnie określa na tej podstawie prawdopodobną wartość auta. Należy jednak traktować ją jako szacunkową - nie uwzględnia ona bowiem niektórych czynników (na przykład historii pojazdu). Jeżeli więc szukamy odpowiedzi na pytanie, jak wycenić auto powypadkowe lub takie, które posiada nietypowe wyposażenie, powinniśmy dokonać odpowiedniej korekty uzyskanej w ten sposób wartości (opowiemy o tym szerzej w dalszej części artykułu) lub skorzystać z innej metody.

Jak obliczyć wartość samochodów korzystając z płatnych serwisów?

Jak samemu sprawdzić wartość rynkową samochodu?

Można również sięgnąć po usługi specjalistycznych serwisów, takich jak eurotax.pl i info-expert.pl. Z ich pomocy korzystają przede wszystkim towarzystwa ubezpieczeniowe. Opłata za ich usługi nie jest jednak wygórowana (wynosi od 30 do 50 zł), można więc pokusić się o uzyskanie profesjonalnej wyceny w ten właśnie sposób. Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu w Eurotax? Należy założyć konto i zalogować się do portalu. Po wykonaniu tych czynności wystarczy wybrać moduł "wycena online", a następnie wyszukać nasz pojazd. Można wykorzystać do tego kod EC, numer VIN lub numer rejestracyjny. Istnieje też możliwość uzyskania wyceny na podstawie szczegółowych danych technicznych auta. Procedura korzystania z usług info-expert.pl jest bardzo podobna.

Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu na podstawie danych ubezpieczeniowych?

Dla określenia ceny samochodu można też wykorzystać podpisaną niedawno umowę AC. Warto przy tym pamiętać, że wartość auta, oszacowana przez towarzystwo do celów ubezpieczeniowych, oparta jest na podanych przez nas danych, może więc okazać się zbyt wysoka (sytuacja odwrotna występuje rzadko). Osoby, zastanawiające się jak wycenić auto samodzielnie, często bazują jednak właśnie na danych ubezpieczeniowych, by wstępnie określić wartość pojazdu.

Jak wycenić samochód samodzielnie?

Samodzielna wycena samochodu jest najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną ze wszystkich opisanych tu opcji. Składa się ona z kilku faz. W pierwszym etapie prac należy określić wstępnie cenę pojazdu na podstawie danych takich jak:

 • model i marka,
 • rocznik,
 • przebieg,
 • typ silnika.

Jak łatwo zauważyć, są to te same informacje, o których była mowa w rozdziale "Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu w serwisach internetowych?" - nie ma więc przeszkód, by do wstępnej wyceny wykorzystać wspomniane wcześniej specjalistyczne strony. Można też samodzielnie poszukać ogłoszeń dotyczących sprzedaży podobnych pojazdów  i na tej podstawie dokonać szacunków lub skorzystać ze wspomnianych już danych ubezpieczeniowych. Wszystkie te informacje nie dadzą nam jednak jeszcze pełnego obrazu.

Jak obliczyć wartość samochodu we własnym zakresie? Czynniki modyfikujące wycenę

Jak wycenić swój używany samochód?

Uzyskaną w opisany wyżej sposób wartość należy jeszcze skorygować o czynniki, powodujące zwiększenie lub zmniejszenie ceny auta. Należą do nich między innymi:

 • Stan techniczny pojazdu. Uwzględnić musimy zarówno jego usterki, jak i wygląd. Zazwyczaj mankamenty w tych obszarach będą zaniżać wycenę.
 • Historię auta. Osoby, zastanawiające się, jak wycenić samochód, nie mogą o  niej zapomnieć. Pod uwagę brać należy przy tym przede wszystkim wypadki, jakie były udziałem pojazdu - mogą one obniżyć jego wartość nawet o kilkadziesiąt procent. Podnieść może ją bezwypadkowa jazda lub fakt, że jesteśmy pierwszym właścicielem pojazdu.
 • Kraj produkcji auta. Zwykle samochody wyprodukowane i od początku użytkowane w Polsce są droższe od tych, które sprowadzono z innego państwa. 
 • Dodatkowe wyposażenie. Jak sprawdzić wartość auta, uwzględniając ten czynnik? Oczywiście trzeba skorygować wycenę w górę. To, o ile należy ją podnieść, jest jednak sprawą indywidualną - zależy m.in. od rodzaju zainstalowanego w samochodzie sprzętu oraz jego rzeczywistej użyteczności dla przyszłego posiadacza.

Uwzględniając te czynniki, możemy uzyskać w miarę realistyczną wycenę auta. Kwota, jaką otrzymamy przy jego sprzedaży, zależy też jednak od naszych umiejętności negocjacyjnych.

CHCESZ UZYSKAĆ WYCENĘ SWOJEGO AUTA?
KLIKNIJ I SPRZEDAJ SZYBKO SAMOCHÓD ZA GÓTÓWKĘ — W SKUPIE AUT BART!

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł