• 1

Branża motoryzacyjna w 2023 roku - sprawdź najnowsze trendy!

Dodaj komentarz

Druga połowa 2022 roku przyniosła nam zaskakujący wzrost cen na rynku samochodowym. Tanie auta stały się praktycznie niedostępne, a salony oferujące nowe modele zanotowały znaczny spadek liczby klientów. A jak będzie wyglądał rok 2023 w branży motoryzacyjnej? Czy sytuacja się ustabilizuje? 

Trendy motoryzacyjne 2023

Na niższe ceny trzeba będzie jeszcze poczekać

Wszystkie najnowsze prognozy mówią, że najwyższy wzrost cen samochodów jest już przeszłością. Nie oznacza to jednak, że ceny te w najbliższym czasie zaczną spadać. Zdaniem ekspertów, łączny wzrost cen w obecnym roku nie powinien przekroczyć 10%, o ile nie dojdzie do kolejnych zawahań gospodarki oraz osłabienia złotego. Rynek i klienci powoli przestają akceptować coraz wyższe ceny, dlatego sytuacja ta będzie musiała się nieco ustabilizować, zarówno w przypadku aut używanych, jak i nowych. Warto równie nadmienić, że wszystko to zależne jest mocno od wydarzeń makroekonomicznych oraz działań wojennych toczonych na terytorium Ukrainy, które mogą powodować osłabienie polskiej waluty i wpływać równocześnie na wysokość ceny aut w 2023 roku.

Wzrośnie dostępność pojazdów

Dobra wiadomość to bez wątpienia fakt, że w roku 2023 wzrośnie dostępność nowych aut w salonach. Sytuacja ta dotyczy zarówno modeli dostępnych „od ręki”, jak i zleceń na zamówienia indywidualne. Oczywiście sytuacja wywołana przez Covid w dalszym ciągu jest napięta, jednak produkcja w Chinach i innych krajach powoli napędza się i ulega stabilizacji. Powoli zapełniają się również place dilerskie, dzięki czemu już niedługo ujrzymy wyprzedaż rocznika 2022 w pełnej krasie.

Zaobserwujemy dalsze zmniejszenie sprzedaży w salonach dilerskich

Powolny wzrost dostępności aut niestety nie przełoży się na zwiększenie sprzedaży. Osłabienie złotego, coraz wyższe raty kredytów i inflacja spowodowały znaczne osłabienie zapału Polaków do nabywania nowych aut. Szacunkowi klienci salonów, czyli osoby w wieku 30-40 lat obecnie obciążone są szeregiem różnych zobowiązań, dlatego większość z nich odkłada plany zakupu nowego auta na przyszłość. Prognozy mówią nawet o spadku sprzedaży w granicach 5-10 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Warsztaty samochodowe zyskają sporo

Wszelkie prognozy wskazują na to, że rok 2023 zostanie nazwany „rokiem warsztatów”. Wszystko dlatego, że według analiz rynkowych właściciele aut będą raczej stawiać na ich naprawę, niż wymianę na nowszy model. Oznacza to, że warsztaty samochodowe będą miały sporą liczbę klientów, a co za tym idzie znacznie wyższe zyski, w porównaniu z latami ubiegłymi.

Prognozy w branży motoryzacyjnej 2023

Leasing pozostanie na dotychczasowym poziomie

Osoby spodziewające się spadku rat w leasingu, nieco się rozczarują. Wszelkie prognozowane zmiany mają być niewielkie i ledwo zauważalne. Spodziewany scenariusz zakłada utrzymanie się stopy WIBOR na obecnym poziomie, czyli około 7-7,5 %, a co za tym idzie stabilizację rat leasingowych na stałym, jednak dalej wysokim pułapie. Co ciekawe, sytuacja ta raczej nie przełoży się na spadek popularności tej usługi, ponieważ ceny nowych aut w dalszym ciągu są dość wysokie, a leasing wypada przy nich korzystnie.

Auta elektryczne będą stopniowo drożeć

Ostatnia prezentowana prognoza dotyczy aut elektrycznych, na które zapotrzebowanie rośnie każdego roku. Mimo że 2023 rok nie będzie raczej okresem zielonej rewolucji, to specjaliści spodziewają się dalszego wzrostu sprzedaży tego typu modeli pojazdów. Coraz większa popularność aut elektrycznych przekładać się będzie również na wzrost ich cen.

Jesteś ciekawy, jakie są ceny samochodów w naszym skupie? Skontaktuj się! 

Skup aut Gdynia -  Tel. 505 770 999

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł