• 1

Rok 2023 - ceny aut używanych: Aktualne formalności przy sprzedaży samochodu

Dodaj komentarz

Rok 2023 przyniósł nam kolejny spadek cen na rynku pojazdów używanych. Według danych z kwietnia dotyczących sprzedaży samochodów w komisach, u dealerów aut używanych oraz na stronach internetowych zanotowano spadek mediany cen z 30 900 zł na 28 900 zł i to jedynie w przeciągu miesiąca. Co to oznacza dla sprzedających? Jakie ceny panują obecnie na rynku i jakie auta sprzedaje się najczęściej? O tym oraz o formalnościach niezbędnych do spełnienia przy sprzedaży auta dowiesz się czytając dalszą część tekstu.

Sprzedaż aut używanych w kwietniu 2023 rokuAktualne ceny samochodów i formalności sprzedaży

Dane zebrane w kwietniu 2023 roku pokazują nam, że najpopularniejszym modelem samochodu wystawianym na sprzedaż jest Opel Astra (6 032 oferty). Na drugim miejscu uplasowało się Audi A4 (5 103 oferty), z kolei na trzecim BMW 3 (4 581 ofert). Na dalszych pozycjach znalazły się kolejno: Volkswagen Golf i Passat, Ford Focus, Skoda Octavia, BMW 5, Audi A6 oraz Audi A3.

Sprawdzono również kilka innych, równie istotnych aspektów dotyczących sprzedaży aut używanych, z których wynika, że:

  • większa liczba ofert dotyczyła aut z silnikiem diesla (106 647 pojazdów przy 90 157 autach z silnikiem benzynowym);
  • mediana ceny auta używanego wyniosła 28 900 zł;
  • mediana rocznika produkcji auta to 12,4 lat;
  • mediana przebiegu pojazdu to 185 602 km;
  • najwięcej ofert sprzedaży dotyczy woj. mazowieckiego (40 449 pojazdów), a najmniej woj. opolskim (tylko 3 535 aut);
  • najdroższe auta pochodzą z woj. mazowieckiego (mediana ceny to 35 900 zł), z kolei najtańsze z woj. zachodniopomorskiego (mediana ceny to 23 000 zł).

Formalności przy sprzedaży samochodu

Formalności przy sprzedaży auta w 2023 roku

Sporządzenie odpowiednio brzmiącej umowy kupna-sprzedaży to bez wątpienia dość istotny aspekt transakcji, ale czy jedyny? Odpowiedź brzmi „NIE”. Jednym z najistotniejszych punktów sprzedaży samochodu jest przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów potwierdzających zakup ubezpieczenia OC oraz zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Należy przy tym pamiętać, że sprzedający ma tylko 14 dni na dopełnienie tej formalności.

Jest to szalenie istotne, bowiem od momentu zgłoszenia wszelkie prawa oraz obowiązki związane z tym ubezpieczeniem przechodzą na nowego właściciela. Wcześniej sprzedawca odpowiada za auto solidarnie z nabywcą. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel może zażądać uregulowania wszelkich składek od obu stron umowy, a w przypadku kolizji lub wypadku również sprzedający może zostać wezwany do składania wyjaśnień.

Zgłaszając fakt sprzedaży auta ubezpieczycielowi należy podać następujące informacje:

  • data sprzedaży pojazdu,
  • dane auta,
  • dane sprzedawcy oraz nabywcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL).

Do wniosku warto dołączyć również skan umowy kupna-sprzedaży.

Sprzedaj swój samochód! - Skup AUTO-BART

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze

Nie miałem dowodu rejestracyjnego i miałem straszny problem ze sprzedażą auta. Koniec końców oddałem auto do skupu. W skupie nie było żadnego problemu i nawet udało mi się na tym zyskać! Polecam skup aut nawet sceptykom, bo sam miałem takie samo podejście! 
Odkryłem ten artykuł zbyt późno! Byłem w trakcie sprzedaży mojego Audi, kiedy zdałem sobie sprawę, że zapomniałem karty pojazdu. Nie pozostało mi nic innego, jak tylko wrócić po nią do domu. Na szczęście, mimo tej przeszkody, udało mi się sprzedać samochód i zamienić go na jeszcze lepszy model.:D
Uwielbiam stare modele BMW, jak myślę o modelu 507 to mam aż ciarki! Ciekawy jestem czy któryś z czytających ten wpis posiada ten model. Jeśli tak, bardzo proszę o kontakt! Chętnie się przejadę, nawet zapłacę! 
Fajny artykuł