• 1

Jak zwrócić zakupiony samochód?

Zakup auta to wymagający proces. Często wiąże się on z poświeceniem ogromnej ilości czasu i energii, dlatego każdy kupujący oczekuje, że wybrany przez niego samochód będzie wymarzonym ideałem, na który czekał tak długo. Niestety zdarzają się sytuacje, w których okazuje się, że nasze auto, kupione pod wpływem silnych emocji posiada wiele ukrytych wad, które zauważyliśmy dopiero po podpisaniu umowy i powrocie do domu. Co robić w takich sytuacjach? Czy istnieje możliwość zwrotu auta po jego zakupie? Czy zwrot auta do skupu jest możliwy? Odpowiadamy.

Rękojmia – czym jest i czy może pomóc w takim przypadku?Zwrot auta do skupu po zakupie

Zwrot samochodu to sytuacja nieprzyjemna, zarówno w przypadku zakupu od osoby prywatnej, jak i firmy. Często w takich przypadkach dochodzi do kłótni i wielu nieporozumień. Nie oznacza to jednak, że nie mamy prawa do zwrotu, szczególnie w przypadku, gdy auto zostało sprzedane z wadami, które sprzedawca ukrył przed nami w momencie podpisywania umowy. Właśnie od takich przypadków chroni nas rękojmia.

Rękojmia jest regulacją prawną stworzoną, by chronić kupujących. Ma ona na celu nałożenie na sprzedawcę odpowiedzialności za wady fizyczne oraz prawne dotyczące przedmiotu danej transakcji. Wadą fizyczną auta będzie uszczerbek, który jesteśmy w stanie fizycznie dostrzec, powstały np. w wyniku wypadku, a następnie nieprawidłowego złożenia pojazdu. Wystąpienie tego typu wady fizycznej jest podstawą np. do zwrotu auta do skupu samochodowego.

Z kolei wadą prawną umożliwiającą zwrot samochodu będzie sytuacja, gdy pojazd ma kilku właścicieli, a zostanie sprzedany przez tylko jedną osobę. Warto również wspomnieć, że rękojmia trwa aż dwa lata od chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Odstąpienie od umowy - oddanie samochodu

Odstąpienie od umowy – jak wygląda?

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku, gdy auto okazuje się być bardzo uszkodzone, jednak sprzedawca prywatny sprzedał nam pojazd, jako pełnowartościowy. Niestety w takich sytuacjach nie mamy żadnych praw do zwrotu samochodu osobie prywatnej po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.

Na szczęście, jeśli sytuacja ma miejsce w komisie lub skupie aut mamy pełne prawo do odstąpienia od umowy. Tego typu zwrot auta do skupu polega najczęściej na podpisaniu anulowania umowy. Sprzedawca może nam również zaoferować obniżenie ceny lub zwrot pewnej kwoty, czy naprawę zauważonych wad.

Jak wygląda zwrot auta do skupu krok po kroku?

W przypadku, gdy zauważymy, że zakupiony samochód ma pewne wady i postanowimy odstąpić od umowy lub skorzystać z rękojmi należy podjąć następujące kroki:

  1. Sprawdzenie i zapisanie, kiedy zauważyliśmy usterki i wady (w przypadku rękojmi musimy je zgłosić w przeciągu miesiąca od zakupu, przy odstąpieniu od umowy natychmiast);
  2. Uzyskanie dowodów na wykrytą przez nas wadę i zgłoszenie jej do UOKiK;
  3. Dojście do porozumienia ze sprzedawcą, który może zaoferować obniżenie ceny, usunięcie usterki bądź zwrot samochodu;
  4. Podpisanie stosownej umowy anulacyjnej.

Należy pamiętać, że kroki te dotyczą jedynie zakupu auta od firmy. Prawo te nie obowiązuje w przypadku podpisania umowy z osobą prywatną.

 

Sprawdź ofertę sprzedaży samochodu! - Skup aut BART